728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  30 Temmuz 2016 Cumartesi

  Nasa'da Çalışmış Ama Türkiye'de İş Bulamamış Bilim Kadını


  Türk bilim kadını Neva Çiftçioğlu, yıllarca uluslararası uzay araştırmalarında görev alıp NASA’da çalışmasına rağmen kendi ülkesi Türkiye’de iş bulamamış.


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN  Nobel ödüllü Aziz Sancar gibi, Türkiye’den Silikon Vadisi’ne giderek önemli girişimlere imza atan genç girişimciler gibi birçok Türk vatandaşıyla gurur duyuyor, onların ülkemizi temsil ettiğini hissederek seviniyoruz. Peki hepsinin geçmişine dönüp baktığınızda ortak noktayı görebildiniz mi?


  Bilim ve Teknoloji alanında uluslararası başarılara imza atan Türklerin ortak noktası eğitimlerinin ve hayatlarının büyük bir bölümünü Türkiye'de değil yurtdışında sürdürmüş olmaları. Türkiye’de değersiz sayılırken tüm dünyanın el üstünde tuttuğu insanlar olmaları. Ve bu isimlerden biri daha, Neva Çiftçioğlu.


  Türkiye’de eğitim hayatını tamamlayan Neva Çiftçioğlu, araştırmalarına Finlandiya’da devam etme kararı almış. Burada çok kısa sürede başarılara imza atan Türk bilim kadını Çiftçioğlu’na İskandinav Bilim Ödülü takdim edilmiş.

  Gerçekten bilim adına önemli başarılar yakalayan Neva Çiftçioğlu bu başarısının ardından Nobel Tıp Ödülü için aday olarak sunulmuş. Finlandiya’da kendini çok daha geliştiren Çiftçioğlu Finlandiya hükümetinin talebiyle 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş.

  Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 18 yıl yaşadıktan sonra NASA’ya kabul edilen Çiftçioğlu, NASA’ya girmeyi başaran ilk Türk yerine NASA’ya girmeyi başaran ilk Finli olarak tanıtılmış.  2009 yılında ülkesi Türkiye’ye kesin dönüş yapan Neva Çiftçioğlu faaliyetlerini bir süre Başkent Üniversitesi’nde devam ettirmiş, tabii Türkiye'deki koşullar nedeniyle bu denli büyük projelerde rol oynayamamış. Ancak farklı bir konu esas bizi üzen, yurtdışında göklere çıkarılan Neva Çiftçioğlu, Türkiye’de hiçbir şekilde takdir edilmemiş.

  Sürekli Türkiye neden Bilim ve Teknoloji konusunda geride diye düşünürüz. Neva Çiftçioğlu’nun Türkiye’de tebrik edilmemesine rağmen yurtdışında eller üstünde tutulması ile ilgili söylediği birkaç cümle bu sorunun cevabını net bir şekilde veriyor.

  “Bana yurtdışında “Everest’in tepesine bayrak diken kadın” gözüyle bakıyorlar, ama bugüne kadar hiçbir Türk yetkilisinden tebrik almadım. Sadece bir kişi, nasıl oldu bilmiyorum, İskandinav Tıp Ödülünü kazandığım zaman, Ziraat Bankası eski Genel Müdürü bir tebrik kartı gönderdi; halâ saklarım…”

  webtekno
  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Nasa'da Çalışmış Ama Türkiye'de İş Bulamamış Bilim Kadını Rating: 5 Reviewed By: Mr.Mehmet Ali Aytunç Arslantürk
  Scroll to Top