İnternet Hızı Yeniden Yükselişlerde - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

1 Temmuz 2016 Cuma

İnternet Hızı Yeniden Yükselişlerde


İnternet her saniye büyüyor, her saniye yaygınlaşıyor. Peki bu durum küresel çapta nasıl yansıyor?


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİNİnternet ve internet sayesinde erişilebilirlik artık günlük yaşantımızın bir numaralı vazgeçilmezi. Gerçi ülkemizde hala internet hızının düşürülmesi, erişim engelleri ya da internet sağlayıcılarının sunduğu hiç de adil olmayan saçma kota sistemleri gibi mantıksızca şeyler yüzünden bizim internet kullanırken keyif almaktan ziyade ''kaç GB kaldı?'' ya da ''hangi VPN daha iyi?'' gibi dertlerimiz oluyor fakat; dünya genelinde internet hızı, yükleliş göstermeye devam ediyor.

İletişim sektörünün önemli firmalarından Akamai'nin verilerine göre, küresel çapta internet hızı ortalaması, geçtiğimiz yıla göre artış göstererek 6.3 Mbps'ye çıkmış durumda. Türkiye'de ise internet hızı ortalaması 7.2 Mbps.

Ayrıca internet kullanımının ciddi derecede yaygınlaşması, IPv4 internet protokolünün de yerini yavaş yavaş IPv6'ya bırakmasını sağlıyor. Özellikle Belçika, IPv6 kullanımında başı çeken ülkelerden biri ve dünya genelinde IPv4'ün kullanımı giderek azalmakta.

Mobil cihazlara baktığımızda, Android'in kendi tarayıcısı ve Chrome Mobile, %58'lik kullanım ile başı çekerken onu %33 ile Safari takip etmekte.

webtekno
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad