Google'dan Güç Tasarufu - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

21 Temmuz 2016 Perşembe

Google'dan Güç Tasarufu


Google yapay zeka çalışmaları altında yeni planlarını açıkladı. Google'ın Deep Mind yapay zeka algoritması, daha verimli veri toplamalarına odaklanarak, güç tasarrufu sağlayacak.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİNGoogle Nasıl Güç Tasarrufu Yapabilir?
Google, sektörde öncü konumda olduğu yapay zeka çalışmaları konusunda, oldukça fazla bir güç kullanıyor.


Çalışma maliyetlerinin bu denli yüksek olduğu bir ortamda, şirketin güç tasarrufu yönündeki çözümlere yönelmesi ise kaçınılmaz oluyor.Şirket, şimdiki süreçte ise yapay zeka çalışmalarına öncülük eden Deep Mind programına yönelik olarak tasarruf planlarını açıkladı.Google'ın Deep Mind yapay zeka algoritmasına yönelik olarak getireceği donanımlar, daha verimli bir şekilde veri toplamaya odaklanacak.Google, Deepmind ile güç tasarrufu yapacak
Deep Mind araştırmacısı Demis Hassabis, DeepMind algoritmalarının soğutma sistemlerinin verimli kullanılmasının Google'ın veri kayıt sistemlerinde önemli oranda güç tasarrufu sağlayacağını söylüyor.

Küçük bir tüketim aşamasında dahi milyonlarca dolar tasarruf sağlayabilecek bu çözüm, şirketin 2014 yılında saat başı kullandığı 4.4 gigawatt'lık enerjiyi azaltacak.

Google'ın 2015 yılı ve 2016'nın ilk yarısına dair enerji tüketim verileri kaynaklarda net olarak yer almıyor.

Google'ın Deep Mind yapay zeka algoritması ise neredeyse kendi tükettiği enerji maliyetini kendisi karşılayabiliyor.Google'ın bu konuda harekete geçerek, algoritmayı geliştirmek adına, daha fazla yazılım ve sensör üretiminde bulunması bekleniyor.

Söz konusu yazılımların, şirketin enerji tüketimini azaltarak, yalnızca güç tasarrufuna zemin hazırlayacağı Engadget'taki haberde yer aldı.

Google'ın bu projeye yapacağı yatırımın ise, şirket kaynakları göz önüne alındığında son derece küçük olacağı ifade ediliyor.

Ayrıca Google'ın Deep Mind algoritmasından gelecek süreçte farklı çözümlerde de faydalanabileceğinin altı çiziliyor.

shiftdelete
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad