Dünyaya Asteroid Düşerse Olacaklar ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

31 Temmuz 2016 Pazar

Dünyaya Asteroid Düşerse Olacaklar !


Bilim insanları, gezegenimize asteroid düşmesi anında yaşanabilecek şeyleri anlattılar.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİNDünya'ya asteroid düşseydi neler yaşanırdı?
Dünya üzerindeki tüm canlıları yok edebilecek kadar güçlü olan tek doğal afet, tarihte sadece birkaç kez yaşanan asteroid çarpışması. Dış uzayda bolca bulunan asteroidler, boyutları ve sert yapılarından ötürü gezegenimizdeki hayat için her zaman tehlikeli olmuşlardır. Dinozorların neslinin tükenmesinden sorumlu olan bu gök cisimlerinden birisi, şu an Dünya'ya düşse neler yaşanırdı?


Bu sorumuza cevap verebilmek adına Perseid meteor yağmurunun ana kaynaklarından birisi olan Swift-Tuttle kuyruklu yıldızını ele alalım. 26 Km genişliğindeki bu kuyruklu yıldız, türünün en büyüklerinden birisi. Uzayda saniyede 60 Km hızla ilerleyen Swift-Tuttle, ses hızından 150 kat daha hızlı.Eğer Swift-Tuttle Dünya'ya düşecek olsaydı, bu tüm canlılar adına felaket olurdu. Dünya'ya, dinozorları yok eden asteroidden 300 kat daha güçlü bir şekilde çarpacak olan Swift-Tuttle, düşme bölgesine yakın olan bölgeleri anında yok ederdi. Çarpışmanın etkisi o kadar büyük olurdu ki depremler oluşabilir, buna bağlı olarak devasa tsunamiler görülebilirdi.
Asteroidin Dünya'ya zarar verme şekli sadece bununla da kalmazdı. Atmosferde bulunan ve çarpışmanın etkisiyle çok hızlı bir şekilde yanan gazlardan sülfürdioksit, atmosferin hızlı bir şekilde soğumasına ve Dünya'nın bir çeşit buz çağına girmesine neden olurdu. Bunun ardından görevi karbondioksit devralır ve hızlı bir ısınmaya neden olurdu. Bu iklim değişimi hem Dünya'nın dengesini, hem de çarpışma ve etkilerinden zar zor sağ kalmış olan canlıları kötü şekilde etkilerdi.Belki Dünya üzerindeki tüm canlılığı yok etmek için Swift-Tuttle'dan daha büyük bir asteroid gerekirdi fakat bu kuyruklu yıldız, insanların soyunun tükenmesine neden olabilecek kadar etkili olabilirdi.

teknolojioku
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad