Çinin Devasa Teleskobunun Yapımı Tamamlandı! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

5 Temmuz 2016 Salı

Çinin Devasa Teleskobunun Yapımı Tamamlandı!


Çin, gün itibariyle Pingtung County Bölgesi'nde "dünyanın en büyük radyo teleskobu" unvanına sahip teleskobun yapım aşamasını tamamladı. Teleskop hangi amaçlara hizmet verecek?


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİNÇin Dünyanın En Büyük Teleskobunu Yaptı!
Çin, Guizhou Eyaleti'nin Güneybatısı'nda bulunan Tayvan Adası'ndaki PingTung County Bölgesi'nde "dünyanın en büyük radyo teleskobu" unvanına sahip teleskobun yapım aşamasını tamamladı.


500 metrelik Diyafram Küresel Teleskobun yapım aşaması 180 milyon dolar maliyetinde 5 yıl boyunca sürdü.


Gökyüzünü mevcut cihazlardan 10 kata kadar daha hızlı görme performansını gösterecek FAST adı verilen gözlem aracı 5600 ton çelikten oval kirişlere sahip durumda.Dünya dışındaki yaşamı aramak amacıyla hizmet verecek teleskobun, Eylül ayında hizmete girmesi bekleniyor.

Bilim insanları ise insanların ilk etapta teleskoptan tam performans beklememeleri gerektiğini, Önümüzdeki 2-3 yıl boyunca teleskobun bilim insanların ilk evre test ve deneylerine tabi olacağını ifade ettiler.

Daha sonraki süreçte dünya genelindeki araştırmacıların kullanımına açık olacağını dile getirilen teleskop, The Next Web'deki habere göre, yer çekimi dalgaları ve diğer gezegenlerde canlı varlığına ilişkin bariz kanıtları ortaya koyabilecek aminoasit aramalarını odağına alacak.Daha önceki süreçte en büyük gözlemevi olan Porto Riko Aerocibo Gözlemevi'nin unvanını elinden alan FAST, uzayın derinliklerini bu teleskoptan 3 kata kadar daha fazla görüntüleyebilecek.

Teleskobun Eylül ayında kullanıma açılması bekleniyor.

shiftdelete

uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad