Türkiye'nin Siber Savunma Ve Saldırı Ordusu - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

5 Haziran 2016 Pazar

Türkiye'nin Siber Savunma Ve Saldırı Ordusu


Türkiye'ye düzenlenen siber saldırılara karşı ve siber güvenlik için oluşturulan TSK Siber Savunma Komutanlığı, Türkiye'yi çevrimiçi ortamda koruyor.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Son dönemlerde ülkemizin dört bir yanında savaşlar görmekteyiz. Fakat internet denen şeyin ilk oluşturulduğu günden bu yana bu ağı farklı şekilde kullanarak kötü emellerine alet eden topluluklar da mevcut. Gerek hacker gerek farklı isimler ile isimlendirilen kişilerin yanı sıra dünya üzerindeki ülkeler arasında kara ve havada yapılan sıcak savaşın, masabaşında dönen soğuk savaşın yanı sıra bir de siber savaş ortamı bulunuyor.

Norse üzerinden buradaki bağlantı sayesinde takip edebildiğiniz siber saldırılar için Türkiye'de de bir askeri oluşum bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Siber Saldırı Komutanlığı'nda yer alan siber birlikler ülkemizi hem çevrimiçi ortamda korumak hem de gerektiğinde operasyon düzenleme görevini üstleniyor.Anadolu Ajansı'nın verdiği bilgiye göre TSK bünyesinde, bugünün muharebe ortamının beşinci boyutu olarak da nitelendirilen bu yeni alanda tehditleri önleyerek, gelişmiş savunma ikaz ve tepki sistemlerine sahip güçlü bir siber savunma yeteneği kazanmak amacıyla 2012 yılında kurulan TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı, 30 Ağustos 2013'te TSK Siber Savunma Komutanlığı'na dönüştürüldü.

Stratejisi, teşkilatı, eğitimli personeli ve donanımıyla Türkiye'de ilk ve öncü kurumlardan olan TSK Siber Savunma Komutanlığı, bu alanda meydana gelebilecek tehditlere karşı öncelikle Silahlı Kuvvetlerin korunması görevi ve siber savunma yetenekleri açısından merkez olma sorumluluğuyla kabiliyet ve yeteneklerini sürekli geliştirerek, uluslararası alanda rakipleri ile aynı TSK'nın konumu gibi yarıştığı belirtilmiş.7/24 aktif olarak görev başında olan TSK Siber Savunma Komutanlığı, aynı zamanda NATO ile de işbirliği içinde olduğu bilgisi verilmiş. TSK Siber Savunma Komutanlığı, ulusal güvenlikte yeni bir "kuvvet çarpanı" anlayışıyla siber istihbarat, gerektiğinde aktif savunma yapabilme yeteneklerinin kazanılması ve siber caydırıcılığa yönelik milli teknoloji ile ürün geliştirme amaçlı Ar-Ge çalışmalarına devam etmekte.

webtekno
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad