Teknoloji Kavramında ki En Pahalı Satış Anlaşmaları - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

19 Haziran 2016 Pazar

Teknoloji Kavramında ki En Pahalı Satış Anlaşmaları


Microsoft, Facebook, Google ve HP gibi teknoloji devleri, birçok sektörün kontrolünü ellerinde bulundurmalarına rağmen bazen farklı fikirlerle de karşılaşabiliyorlar. Kendilerinin düşünemediği ve potansiyeli olan bu fikirleri kendi bünyelerine katmak isteyen dünyaca ünlü şirketler, çok büyük riskler alarak milyar dolarlık anlaşmaların altına imza atıyorlar. Bu anlaşmaların ne kadar başarılı olduğu veya olacağı bilinmez ancak dudak uçuklatan rakamlarından ötürü haberimize konu oldular.  


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

 Oracle, Sun Microsystems'ı 7.4 milyar dolara satın aldı

Geliştirdiği kurumsal yazılımlar sayesinde ismini duyurmayı başaran Sun Microsystems, 2009 senesinde Oracle tarafından satın alındı. Sun Microsystems'ın isminin duyulmasına en çok katkı yapan şey, milyarlarca cihazda kullanılan Java dilidir.

  Microsoft, Skype'ı 8.5 milyar dolara satın aldı


Görüntülü, sesli ve yazılı konuşma yapılabilen en büyük platformlardan birisi olan Skype, 2011 senesinde Microsoft tarafından satın alındı. 2003 senesinde kurulan Skype, ilk olarak eBay tarafından 2.6 milyar dolara satın alınmıştı. eBay'in Skype'ı satış fiyatına bakacak olursak bundan baya karlı çıktığını söyleyebiliriz. Öte yandan Microsoft'un geliştirdiği ve Windows ile bir bütün haline getirdiği Skype'ın değerinin şu an 8.5 milyar dolardan çok daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. HP, Autonomy'yi 10.2 milyar dolara satın aldı

1996 senesinde İngiltere'de kurulan ve kısa sürede büyük başarılara ulaşarak uluslararası bir yazılım firması olan Autonomy, 2011 senesinde 10.2 milyar dolar karşılığında HP tarafından satın alındı. Satış işleminin ardından şirketin ismi HP Autonomy olarak değiştirildi.

  Oracle, PeopleSoft'u 10.3 milyar dolara satın aldı

Human Resuource Management Systems'ın, Financial Management Solutions'ın ve daha nicelerinin arkasında bulunan isim olan, geliştirdiği kurumsal yazılımlarla tanınan PeopleSoft, Oracle'ın bir diğer dev yatırımı. 1987 senesinde kurulan şirket, Oracle tarafından 2004 senesinde satın alındı.

  Google, Motorola Mobility'yi 12.5 milyar dolara satın aldı


Google'ın 2011 senesinde büyük heveslerle satın aldığı Motorola Mobility, şu an Google'ın en büyük başarısızlıklarından birisi olarak anılıyor. İlk cep telefonunu üreten firma, akıllı telefon sektörünün hızına yetişemedi ve sonradan sadece 2.9 milyar dolara Lenovo'ya satıldı.Facebook, WhatsApp'ı 16 milyar dolara satın aldı


1 milyardan fazla kullanıcı sayısına ulaştığını açıklayan ve bununla yetinmeyip mesajlaşma uygulamalarında da birinciliğe göz diken Facebook, Facebook Messenger ile WhatsApp'ı geçmeyi denedi ve bunu başaramayacağını anladığında da WhatsApp'ı satın aldı. 2014 tarihinde gerçekleşen satış işlemi, WhatsApp'ın baştan aşağı yenilenmesini de birlikte getirdi.

HP, Compaq Computer'ı 18.6 milyar dolara satın aldı

1982 senesinde kurulan Compaq Computer, HP tarafından 2001 senesinde 18.6 milyar dolara satın alındı. 18.6 milyar doların bundan birkaç sene önce ne kadar değerli olduğunu düşünecek olursak, HP'nin bu satışı ne kadar çok istediğini daha kolay anlayabilirsiniz.

 Microsoft, LinkedIn'i 26.2 milyar dolara satın aldı

Gelişen teknolojiyle birlikte sosyal paylaşım platformlarından birisine sahip olması gerektiğini anlayan Microsoft, sadece birkaç gün önce LinkedIn'i 26.2 milyar dolara satın aldı. Bazı kişiler Microsoft'un Nokia'ya yaptığı gibi LinkedIn'i de batıracağını, bazıları ise Facebook'un liderliğinden olacağını düşünüyor. İlerleyen senelerde Microsoft'un neler yapacağını göreceğiz.

 Avago Technologies, Broadcom'u 37 milyar dolara satın aldı

Kablolu ve kablosuz iletişim teknolojilerinde bir dünya devi olan ve en büyük telefon üreticileriyle çalışan Broadcom, Avago Tech. tarafından 2015 senesinde satın alındı.

 JDS Uniphase, SDL Inc.'ı 41.1 milyar dolara satın aldı

Fiber optik kablo üretiminde dünya markası olan SDL Inc. 2000 senesinde JDS Uniphase tarafından satın alındı.

  Dell, EMC'yi 67 milyar dolara satın aldı

1984 senesinde kurulan EMC bilgi depolama, bilgi güvenliği ve görsel analiz servisleri geliştirme konusunda oldukça başarılı bir şirket. Şirketin bu başarısının daha ileriye taşınabileceğini düşünen Dell, teknoloji sektöründeki gelmiş geçmiş en pahalı anlaşmaya imza atarak EMC'yi 2015 senesinde tam 67 milyar dolra satın aldı.

Webrazzi
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad