728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  16 Haziran 2016 Perşembe

  Sınırlara otomatik ateş eden sistemler kuruluyor


  Türkiye-Suriye sınır hattının 350 kilometresine yapılacak güvenlik duvarının  yarısına yakını tamamlandı, kalan diğer yarısındaki çalışmaların da yıl sonuna  kadar bitirilmesi planlanıyor. Sınır bölgesinde duvarların tamamlandığı  bölgelere 300 metre aralıklarla "akıllı kule" yapımı için de çalışmalara  başlandı. Terör saldırılarına karşı bazı hudut karakollarının etrafına ve  nizamiye girişlerine 5 metre yüksekliğinde özel korunaklı bomba geçirmez beton  duvarlar örülüyor.


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Türkiye ile Suriye arasındaki sınır  hattına yapılacak olan 350 kilometre uzunluğundaki beton blok duvarın yarısına  yakını tamamlandı.

  AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre,  Suriye'deki iç savaş ve son dönemdeki terör saldırıları nedeniyle ülke genelinde  olduğu gibi Suriye sınırında da güvenlik önlemleri artırılıyor.

  Milli Savunma Bakanlığı, başta sınırın diğer tarafından yapılacak  olası saldırılar olmak üzere kaçakçılık ve yasa dışı giriş-çıkışları önlemek  amacıyla Suriye sınırında aldığı tedbirleri genişletiyor.

  911 kilometrelik sınır hattının 350 kilometresine döşenecek güvenlik  duvarını örme çalışmaları hummalı bir şekilde sürüyor.
  Güvenlik amacıyla döşenen dayanıklı duvarın Hatay ve Şanlıurfa'daki  önemli bir bölümü tamamlandı. Gaziantep, Kilis, Mardin ve Şırnak hudut hattında  14 ayrı bölgedeki duvar örme çalışmaları ise devam ediyor. Sınır hattı boyunca 2  metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar blokların  tamamlanan kısmında, duvarların üzerilerine jiletli tel de çekiliyor.

  Şu ana kadar 170 kilometrelik kısmı tamamlanan duvarın 180  kilometresinin de yıl sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor.

  "AKILLI KULELER"

  Sınır bölgesinde duvarların tamamlandığı bölgelere ise askeri "akıllı  kule" için çalışmalara başlandı.

  Bölgede 300 metrede bir yapımı planlanan kuleler, ASELSAN tarafından  son teknolojiye göre üretilen güvenlik cihazlarıyla donatılacak.

  Kulelerde, makineli silahlar, termal kamera ve anons sistemi  kurulacak. Sınır hattına 300 metre yaklaşan şüpheli şahıslar Arapça, Türkçe ve  İngilizce anonslarla uyarılacak. Uyarıları dikkate almayanlar için otomatik ateş  edilebilecek sistem devreye girecek.

  KARAKOLLARA BETON DUVARLI ÖNLEM

  Son dönemde terör örgütü PKK mensuplarının bombalı araçlarla jandarma  karakollarına yönelik saldırılarının ardından sınır hattında da farklı önlemler  alınıyor. Olası saldırılara karşı hudut karakollarının etrafı ve nizamiye  girişlerine 5 metre yüksekliğinde özel korunaklı beton duvarlar örülüyor.

  Sınır hattı boyunca her 50 metrede bir nöbet noktası da bulunuyor.  Sınırdaki nöbetçi kule ve kulübeleri de güvenlik çalışmaları kapsamında  güçlendiriliyor. Askeri araçlar, sınır hattında gece-gündüz devriye atarken,  sınır hattındaki kulelerde nöbet tutan askerler de sınırı 24 saat boyunca  gelişmiş teknolojik cihazlarla izliyor.

  milliyet
  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Sınırlara otomatik ateş eden sistemler kuruluyor Rating: 5 Reviewed By: Bora Arslantürk
  Scroll to Top