Sıcaklıklar doğal afet seviyesinde!!! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

25 Haziran 2016 Cumartesi

Sıcaklıklar doğal afet seviyesinde!!!


Türkiye'yi korkutan uyarı!


İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'nin büyük bir bölümünde sıcaklıkların doğal afet seviyesine geldiğini belirterek, "Ege ve Akdeniz'de sıcaklıklar 45 dereceleri gördü. Bunlar doğal afet seviyesidir." dedi.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal afet olması için illa  deprem ve sel yaşanması gerekmediğini, aşırı sıcakların da bir doğal afet  olduğunu söyledi.Sıcak havaların, kalp ve damar hastalıklarında önemli tetikleyici rol  oynadığını aktaran Şen, "Türkiye'de bunların ölçümleri yok ama Avrupa'da bu  istatistikler tutuluyor. Mesela 2003 yılında Avrupa'daki aşırı sıcaklarda 35 bin  kişi öldü. Türkiye'de de bunlara dikkat etmek lazım. Sıcaklık İstanbul'da 35  dereceyi geçtiği zaman doğal afete girer artık. Bu gibi durumlarda nasıl 'Deprem  olma riski var, gerekli tedbirleri alın' uyarısı yapılıyorsa, burada da 'Sıcaklık  doğal afet seviyesinde, yaşlılar, kalp ve damar hastası olanlar dışarı çıkmayın'  uyarısı yapılması lazım. Sağlıklı kişilerin de 11.00 ile 16.00 saatleri arasında  dışarıya çıkmaması lazım" değerlendirmesinde bulundu.

 "Bu sene bütün dünyada bir sıcak hava dalgası var"

Özellikle gençlerin giydiklerine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan  Şen, açık renk ve bol giysiler giyilmesi, kıyafet ile ten arasında boşluk olması  ve kesinlikle şapkasız dışarıya çıkılmaması gerektiğine işaret etti.

Prof. Dr. Orhan Şen, ileriki günlerde sıcaklıkların biraz daha  artacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin büyük bir bölümünde sıcaklıklar doğal afet seviyesine  geldi. Ege ve Akdeniz'de sıcaklıklar 45 dereceleri gördü. Güneydoğu Anadolu da  aynı şekilde. Bunlar doğal afet seviyesidir. Bu sene bütün dünyada bir sıcak hava  dalgası var. Rusya'da bile sıcaklık rekorları kırılıyor. Bunların nedenlerinden  biri El Nino, biri de küresel ısınma. Sıcaklık rekorları kırılmaya başladı.  Geçtiğimiz hafta sonu sıcaklık rekorları kırıldı. Bu temmuz ve ağustosta da devam  edecek."

akşam


uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad