Microsofta zorla güncelleme cezası - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

28 Haziran 2016 Salı

Microsofta zorla güncelleme cezasıWindows 10 güncelleme uyarısı bu sefer Microsoft'a pahalıya mal oldu. Windows 10 güncellemesinin otomatik yüklenmesi, mahkeme salonlarına taşındı!

Daha önce bizim de eleştirdiğimiz zorla güncelleme, zorla program yükleme gibi konularla ilgili ilk resmi ceza geldi.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

ABD'nin California Eyaleti'nde Teri Goldstein adlı bir kadın, Windows 10 güncellemesinin otomatik olarak gelmesinin ardından bilgisayarının kullanılamaz hale gelmesi üzerine Microsoft'a tazminat davası açtı.
Microsoft Teri Goldstein'e, Windows 10 işletim sisteminin güncellemesi nedeniyle 10 bin dolar değerinde tazminat ödemekle hükümlendirildi.

Microsoft 10 bin dolar tazminat ödedi
Microsoft, dava sonucuyla ilgili yaptığı açıklamada, mahkeme kararının temyize götürülmeyeceğini belirtti.

Teri Goldstein ise Microsoft'a açtığı tazminat davasından 10 bin dolar kazanması ile ilgili olarak, Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarının kendisinin onayı olmadan otomatik olarak Windows 10'a geçmesinin ardından bilgisayarının kullanılamaz hale geldiğini söyledi

Teri Goldstein, tazminat davasını ise, "Windows 10" diye birşeyi daha önce duymadığını, bilgisayarından günlük işlerini yerine getirememesi nedeniyle dava açtığını sözlerine ekledi.

Microsoft'un Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayarlarında sürekli olarak güncelleme uyarılarında bulunduğu biliniyordu.

Şirket, geçtiğimiz Şubat ayında, Windows 10 işletim sistemini yeni güvenlik yaması ile birlikte indirilebilecek bir "önerilen güncelleme"ye çevirmişti.

Microsoft, "önerilen güncellemeleri" kullanıcıların izni olmaksızın, otomatik olarak cihazlara indirme yoluna gidiyordu.

shiftdelete


uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad