Teknoloji Alışverişlerinde ki Haklarımız Ve İade-Değişim - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

6 Haziran 2016 Pazartesi

Teknoloji Alışverişlerinde ki Haklarımız Ve İade-Değişim


Merhaba arkadaşlar, teknolojik ihtiyaçlarımızı hepimiz farklı kaynaklardan temin ediyoruz. Bu parçalarda alışveriş sonrası oluşabilecek sorunlar için size yardımcı olacak ipuçları paylaşacağım. Bir süre teknoloji mağazalarında çalışmış olduğum için tecrübelerim size yardımcı olacaktır. Vereceğim ipuçları sayesinde işleminizi daha kısa sürede tamamlayabilir, teknik servisin onayına gerek duymadan para iadesi ya da değişim imkanına sahip olabilirsiniz.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Kutular ve Kutu İçerikleri

Satın Aldığınız Parçaların Kutularını ve Kutu İçeriklerini Atmayın

Bunun nedeni, aldığınız parçanın para iadesini ya da yenisiyle değişimini isterseniz sizden kutuların içerikleriyle beraber eksiksiz geriye iade edilmesinin talep edilmesidir.

Konuyla ilgili yasa özet olarak şu şekildedir:
Satın aldığınız ürün kullanıcı kaynaklı olmayan bir arızaya sahipse ya da ayıplı bir ürün ise ilk 30 gün içerisinde koşulsuz olarak para iadesi, birebir değişim, ücretsiz tamir talep edebilirsiniz(Satıcı firmaya başvurmanız gereklidir). Bu işlem yetkili servis onayıyla gerçekleşir. İlk 30 gün sonrasında para iadesi ya da değişim talep edemeyiz. Arıza tespit edildiğinde tamir yetkili servis tarafından yapılacaktır. Eğer ürün tamir edilemez ise ve arıza kullanıcı kaynaklı değil ise servis para iadesi ya da birebir değişim yapmakla yükümlüdür. Cihaz teknik servise ulaştıktan sonra teknik servisin işlemi sonlandırmak için 30 iş günü(resmi tatil yoksa 42 takvim günü) süresi vardır. Bu süre dolduğunda yine para iadesi, yenisiyle değişim talep edebiliriz. Kullanıcı kaynaklı arızalarda teknik servis ücretli tamir yapacaktır.

İlk 30 gün içerisinde ürünü satın aldığınız firma birebir değişim ya da para iadesi kararını vermekle yükümlü değildir. Teknik servisler tarfından yapılan bu işlem bazen satıcıların insiyatifiyle satıcı bünyesinde gerçekleşebilir. Siz cihazı satın aldıktan sonra kısa bir süre içinde satıcıya ilettiğinizde teknik ekipleri varsa ürünü incelerler ve arıza tespit edildiğinde para iadesi ya da değişim yapabilirler. Teknik ekibin yoğunluğuna göre cihaz belli bir süre incelenerek, farklı ürünlerle test edilerek sonuç alınır. Bu işlem zaman istemektedir. Oldu da arıza tespit edilmezse sizin tavrınız ve yaklaşımınıza göre müşteri memnuniyeti adına kutu içeriklerini ve kutuyu eksiksiz ve hasarsız bir şekilde teslim etmeniz durumunda başka bir ürünle değişim imkanı tanınabilinir. Bu kısım insiyatife bağlıdır, bu nedenle ilk adımda bağırıp çağırmak işi yokuşa sürer. İyi tavır size 1 puan kazandırır.

Cihazı satın aldıktan sonra cihazdaki arızaların tamirinin, para iadesinin ve ya değişiminin sadece teknik servis tarafından ve ya teknnik servis onayıyla yapılacağını gözönünde tutarak satın aldığınız kurumun sadece aracı olacağını unutmayın. Size sadece lojistik destek sunabilirler(ürününüzün yetkili servise kargolanması gibi). Fakat bu da insiyatif dahilindedir. Böyle bir zorunluluk durumu yoktur. Yine tavrınız ön plana çıkacaktır.

Aldığınız ürünün kutularını açarken özen gösterin, yırtılmamasına, güvenlik bantlarının deforme olmamasına, içeriklerinin kaybolmamasına özen gösterin.

Evraklarınızı Kaybetmeyin

Faturalarınızı, Garanti Belgelerinizi, Servis Evraklarınızı Saklayın

Ürünü satın aldığınız yer tarafından verilen fiş, fatura vs garanti belgesi değildir, teknik servis tarafından garanti belgesi olarak kabul edilmeyebilir. Bu fiş, fatura vs sadece ürünü satın aldığınız yeri belgeleyen bir kaynaktır. İlk 30 gün içerisinde arıza durumunda satıcı firmaya başvurmanız durumunda, ürünü o firmadan aldığınızı kanıtlamak için fiş, fatura vs gereklidir.
Garanti belgeleri cihazların kutularının içerisinde ya da üzerlerinde olacaktır. Bu belgelerin kutu içerisinde olduğundan emin olun. Teknik servisin kabul edeceği evrak bu olacağı için önemlidir.
Servisten geri dönen cihazınızın yanında bir servis formu yer alır. Bu belgede cihazın tespit edilen arızası, tamir şekli ve yapılan işlem yer alır. Yasal haklarınızı talep edebilmek için bu evrağı ibraz etmeniz zorunludur.

Sonuç olarak yeni aldığınız ürünün garanti belgesini ve faturasını birlikte sunmanız gerekmektedir. Bu iki belge birbiri yerine geçmez, ama ikisi birlikte geçerli olur.

Yerinde Kontrol

Mağazadan Alışveriş Yapıyorsanız Aldığınız Ürünü Mümkünse Yerinde Kontrol Edin

Eğer teknoloji marketleri ziyaret ettiğinizde alışveriş yapıyorsanız, mümkünse cihazın kutusunu açtırıp içeriğinde eksik olup olmadığını, ürünün hasarlı olup olmadığını kontrol ettirin. Tabi bunun için cihazın kutusu üzerinde güvenlik bandı olmaması, kutunun tekrar kapatılır nitelikte olması gerekmektedir. Bu durum insiyatif dahilindedir, satıcının böyle bir zorunluluğu yoktur; yine iyi tavır size puan kazandırır.
Eğer kutuyu kontrol etmek mümkün değilse satın aldıktan ve faturası kesildikten sonra mağaza içerisinde kendiniz kutuyu açıp kontrol edin. Herhangi bir eksik durumunda direkt olarak satıcıyı bilgilendirmiş olursunuz. Eve götürmüş olduğunuz ürünün kutu içeriğinin eksik çıkması halinde eksik çıktığını kanıtlamanız gerekeceğinden işlem çok sıkıntılı olacaktır.

İnternet Üzerinden Alışveriş Yapıyorsanız

İnternet alışverişleriniz yukardaki durumlardan biraz farklı olmaktadır. Bu tip alışverişlerde ilk 7 gün içerisinde koşulsuz olarak ürün iade hakkınız bulunmaktadır. Bunun için yine kutuları ve içeriklerini ve evrakları eksiksiz ve hasarsız sunmanız gerekmektedir. 7 günden sonrası için yine 30 güne kadar satıcıya başvurmanız gerekmektedir.
İnternetten siprariş verdiğiniz ürün kargoyla elinize ulaştığında kargocuyu biraz bekleterek kutuyu kontrol edin, herhangi bir hasar ve ya eksik tespit ettiğinizde kargocuya tutanak tutturarak ürünü teslim almayın. Olur da darbe almış bir ürün teslim alırsanız bunu kargocuya kaydettirmediğiniz takdirde kanıtlamanız büyük dert olacaktır.
Paylaştığım bilgiler umarım işinize yarar. İyi alışverişler!

tamindir
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad