728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  20 Haziran 2016 Pazartesi

  İphone'u İlk Üreten Şİrket Apple Değil !


  iPhone ismiyle ilk telefon satışının Apple dışında başka bir şirket tarafından yapıldığını biliyor muydunuz?


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  iPod ve iMac gibi isimlerin ilk olarak Apple tarafından kullanıldığını söylemek yanlış olmaz. Fakat aynı şeyi iPhone için söyleyemeyiz. Apple’ın ilk kez 2007 yılında piyasaya sürdüğü iPhone ismindeki telefonundan önce başka bir şirket daha bu ismi kullanmıştı, üstelik masaüstü telefonu olarak.

  Yıl 1998. Kaliforniya merkezli InfoGear, iPhone adındaki dokunmatik masaüstü telefonu piyasaya sürmüş ve bu ismi kullanan ilk şirket olmuştu. 640 x 480 piksel çözünürlüğünde ekranı bulunan bu modelde 2 MB RAM (o yıllarda GB olacak hali yok tabii), kaydırmalı QWERTY klavye ve e-mail desteği bulunuyormuş.
  InfoGear, 1999 yılına gelindiğinde ise iPhone üretimini durdurma kararı almış. Şirket, 2000’li yılların başında Cisco Systems’a satılmış ve böylelikle iPhone’un isim ve marka sahipleri değişmiş oldu. Cisco da 2006 yılında VoIP telefonlar için Linksys iPhone ismini kullanmaya başlamış. (‘VoIP telephone’ ismini Google’da arattığınızda hangi telefonlar olduğunu görebilirsiniz)


  Asıl kıyamet ise bu noktadan sonra koptu. Steve Jobs, 2007 yılında iPhone ismini kullandıkları ilk telefonu Macworld etkinliğinde tanıtmış ve Cisco da anında marka ihlali yaptığı gerekçesiyle Apple’ı dava etmişti. Aralarında bazı sürtüşmeler yaşansa da sonunda bir uzlaşmaya varılmış ve her iki şirket de ‘iPhone’ adını kullanma hakkı elde ettiklerini duyurmuştu. Artık ne olduysa o zamandan beri Cisco, iPhone adında bir telefon duyurmamış ve bu ismi yalnızca Apple kullanmaya başlamış (bildiğiniz gibi hala da devam ediyor). İster misiniz Cisco da iPhone ismiyle bir telefon modeli duyursun? :)

  Webtekno
  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: İphone'u İlk Üreten Şİrket Apple Değil ! Rating: 5 Reviewed By: Mr.Mehmet Ali Aytunç Arslantürk
  Scroll to Top