728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  19 Haziran 2016 Pazar

  Google Babalar Günü İçin de Doodle Yaptı


  Google, Babalar Günü'nü unutma. Arama motoru devinin anasayfasında bu defa Babalar Günü için özel bir doodle hazırlandı. İşte Google'ın Babalar Günü için hazırladığı doodle...

  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Babalar Günü Google'da Doodle Oldu!
  1998 yılından bu yana tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarını anmak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de spontane değişikliklere bu defa Babalar Günü eklendi. Google, anasayfasında bu defa Babalar Günü için bir doodle hazırlandı.


  Bugüne dek 1.500’ün üzerinde doodle oluşturan Google’ın Babalar Günü için oluşturduğu doodle’a anasayfada göz atabilirsiniz. Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür.

  Babalar Günü Tarihçesi
  Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.

  Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

  Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.


  1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

  Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

  ozeldersci.com ailesi olarak biz de tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyoruz.

  Shiftdelete.net

  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Google Babalar Günü İçin de Doodle Yaptı Rating: 5 Reviewed By: Mr.Mehmet Ali Aytunç Arslantürk
  Scroll to Top