Galaxy Note 7 Özellikleri - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

3 Haziran 2016 Cuma

Galaxy Note 7 Özellikleri


Galaxy Note 7 Özellikleri Nasıl Olacak?

2016’nın en çok merak edilen telefonlarından biri olan Galaxy Note 7 (ya da Note 6) için geri sayıma geçildi diyebiliriz. Son olarak telefonun çıkış tarihine ilişkin bilgiler de geldi. Galaxy Note 7 cephesinden son sızıntıları ve gelişmeleri aktarıyoruz.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Daha önceki Note serisi telefonlara baktığımızda telefonların Galaxy S serisi modellerin üzerine bir şeyler koyarak karşımıza çıktığını gördük. Galaxy Note 7 için de benzer sürecin işleyeceğini söyleyebiliriz. S Pen kalemi de unutmamak gerekir. Hem donanım hem de yazılım tarafında geliştirilmiş yeni bir kalem deneyiminin bizleri beklediğini şimdiden söyleyebiliriz.


Galaxy Note 7 özellikleri

Galaxy Note 7’nin donanım özelliklerine göz atacak olursak; 5.8 inç büyüklüğünde Quad HD çözünürlüklü Super AMOLED (Plus olması bekleniyor) ekranın eşlik edeceği telefona Snapdragon 823 işlemcisi güç verecek. Snapdragon 823, Snapdragon 820’ye göre daha yüksek çekirdek frekans hızlarına erişecek.

Exynos işlemcili modelle dengenin sağlanması adına Exynos 8890 işlemcisinde de daha yüksek frekans hızlarını görmeyi bekliyoruz. RAM tarafında da ciddi bir artışın yaşanması bekleniyor. RAM miktarını genelde Note serisi modellerde artıran Samsung, Galaxy Note 7’de 6 GB RAM kullanacak.

Depolama tarafında ise 32GB giriş modeli olacak. 64GB ve 128GB’lık modeller de yine dünya piyasalarında boy gösterecek. MicroSD kart desteği ise bir yıl aradan sonra tekrar Note serisine dönecek.

Galaxy Note 7, Galaxy Note 5 tasarımını büyük ölçüde sürdürecek. Arka bölümde kenarlardaki kavisli yapının korunması beklenirken, daha ince ekran çerçeveleri de yine tasarım tarafında karşımıza çıkacak önemli detaylardan biri olacak.

Galaxy Note 7’de kavisli bir ekran yapısı görmeyeceğiz, zira Samsung zaten Galaxy Note 7 edge modelini de hazırlıyor.

Telefonun kasa ebatlarının 153.5mm x 73.9mm x 7.9mm şeklinde olması bekleniyor. Söz konusu rakamlar Galaxy Note 7’nin Galaxy Note 5 (153.2 x 76.1 x 7.6 mm) ile neredeyse aynı uzunlukta olacağını gösteriyor. Galaxy Note 7 selefine göre daha dar bir kasaya sahip olacak ki, bu gelişme tasarım noktasında olumlu bir adım olarak görülebilir.

Galaxy Note 7, Note 5’e göre daha kalın bir telefon olacak. Ancak kalınlığın sadece 0.3 mm oranında artacak olması telefon tutuşunu etkilemeyecektir. Telefonda 4.000 mAh kapasiteli bir pilin yer alacağı göz önüne alındığında, pek de önemsenmeyecek bir kalınlık artışı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Galaxy S7 serisinde olduğu gibi telefondaki kamera çıkıntısı önemli ölçüde giderilecek. Tasarım adına söyleyeceğimiz son özellik ise suya dayanıklılık olacaktır. Galaxy Note 7, Galaxy S7 ailesi gibi IP68 sertifikasına sahip olacak.

Galaxy Note 7’de kamera birimi Galaxy S7’den farklı olmayacaktır. Dual Pixel teknolojisine sahip ve f/1.7 lensin eşlik ettiği 12 megapiksel arka ve 5 megapiksel ön kamera Galaxy Note 7’nin kamera donanımını oluşturacak.

Galaxy Note 7’nin yazılım tarafı ise şimdilik belirsiz. Google, Android N işletim sistemini temmuz ayında resmen dağıtıma sunacak. Bu noktada Samsung'un Galaxy Note 7’de en güncel Android sürümüne yer vermesi sürpriz olmayacaktır. 

Yine S Pen kalem için hazırlanacak yeni özellikler de gizemini koruyor. Mayıs ayı içerisinde SamMobile aracılığıyla yayınlanan bir haberde BlackBerry Hub benzeri bir uygulama ya da sistemin Galaxy Note 7’de yer alacağı bildirilmişti.

Samsung Focus  isimli uygulama sayesinde Galaxy Note 7 kullanıcıları sosyal hesaplara dair tüm bildirimler dahil olmak üzere kişisel ve kurumsal iletişimi tek bir nokta üzerinden yönetebilecek.

Galaxy Note 7 diğer özellikler
Galaxy Note 7’de parmak izi tarayıcısının yanında iris tarayıcısının yer alacağı iddia ediliyor. Kullanıcılar iris tarayıcısı sayesinde telefonu yüzlerine tutarak telefona giriş yapabilecek.

Henüz yaygın şekilde kullanıma geçilmemesi ve Gear VR başlıkların microUSB girişine sahip olması nedeniyle Galaxy S7 ailesinde USB Type-C girişine yer vermeyen Samsung, Galaxy Note 7’de bu düşüncesinden vazgeçeceğe benziyor. Zira şirkete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Galaxy Note 7’de USB Type-C bağlantı noktası kullanılacak.

Galaxy Note 7 fiyat ve çıkış tarihi
Popüler sızıntı kaynağı @evleaks kısa süre önce Galaxy Note 7’nin tanıtım tarihine ilişkin ilk bilgileri verdi. Ağustos ayında tanıtılacak telefon için Unpacked etkinliğinin 13 Ağustos’ta düzenlenmesi bekleniyor.

Kullanıcılar Galaxy Note 7’yi ellerine almak için çok beklemeyecek; zira telefon sadece bir hafta on gün sonra raflarda olacak.

Son olarak fiyat konusuna değinecek olursak; Galaxy Note 5 geçen yıl 2.699 liradan ülkemize giriş yapmıştı. Bu yıl ise Galaxy S7 2.799 liradan satışa sunuldu. Galaxy Note 7 için en iyimser fiyatımız 2.899 lira olacaktır. Samsung’un 3.000 lira bandını aşması beklenmiyor.

shiftdelete

uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad