728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  26 Haziran 2016 Pazar

  Bulaşık Yıkayacak Robot Yapılacak


  Boston Dynamics'in son geliştirdiği robot; bulaşık yıkama, çöplerinizi dışarı çıkarma gibi ev işi adı altındaki aktivitelerde size yardımcı olacak. Yeni çözüm, bir mutfak robotundan fazlası.


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Boston Dynamics Robotu Bulaşık Yıkayacak
  Boston Dynamics geçtiğimiz süreçte dört ayaklı bir hayvanı andıran ürpertici robot çözümleriyle kullanıcıların karşısına çıkmıştı.

  Şirket, son derece olumsuz eleştirilere maruz kalan çözümlerinin ardından "ev robotu" sıfatıyla yeni çözümünü kullanıcılara sunuyor.

  Ev işleri adı altındaki bulaşık yıkama, çöpleri dışarı çıkarma vb. faaliyetleri yerine getiren robot, tercih dahilinde bir evcil hayvan gibi kullanıcı ile çeşitli oyunlar oynuyor.  Boston dynamics'in yeni ev robotu
  SpotMini adındaki robot, dahili sensörleri ve özel derinlik kameraları kullanarak, ev işlerine yardımcı olması amacıyla kullanıcılara sunuluyor.

  Tasarımı ile bir köpeği andıran 65 kilo ağırlığındaki robotun görüntüleri Alphabet Inc. tarafından yayınlanan video ile kullanıcılara tanıtıldı.


  Mutfakta bir bulaşığı eline alarak yavaşça bulaşık makinesine yerleştirme, sahibine soda getirebilme, evin çöplerini dışarıya atabilme niteliklerine sahip olan robot, ev işlerini yapan bir evcil hayvan izlenimi veriyor.

  Söz konusu özellikleri yerine getirebilmesi nedeniyle çağdaş sürümlerine oranla oldukça akıllı olarak kabul edilen robot, aynı zamanda bazı tehlikeleri görmezden gelerek, küçük kazalara uğrayabiliyor. Örneğin, yerde bırakılan muz kabuğuna basan 65 kiloluk robot bir anda düşebiliyor.

  Bazı üst düzey görevler için insan müdahalesine ihtiyaç duyan robot, algoritmasındaki işlevleri özerk bir şekilde gerçekleştiriyor.

  Engadget'da yer alan habere göre, henüz herhangi bir sesi çıkaramayan SpotMini robotu, 90 dakikalık bir pil ömrüne sahip durumda.

  Alphabet Inc.'nin uzun süredir Boston Dynamics departmanını satma yönünde planlar barındırdığı biliniyor. Bir önceki sürümleri ile beklentilerin son derece uzağında kalan şirketin yeni girişiminin nelere kadi olacağını zaman gösterecek.

  shiftdelete
  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Bulaşık Yıkayacak Robot Yapılacak Rating: 5 Reviewed By: Mr.Mehmet Ali Aytunç Arslantürk
  Scroll to Top