Türkiye’nin en büyük Güneş Santrali hizmete giriyor - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

4 Mayıs 2016 Çarşamba

Türkiye’nin en büyük Güneş Santrali hizmete giriyor


Konya’nın Karatay ilçesine bağlı Kızören bölgesinde kurulan Türkiye’nin en büyük Güneş Enerjisi Santrali bugün hizmete giriyor. Santral 18,5 megavat kurulu güce sahip.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali, Konya’nın Kızören mevkiinde hizmete giriyor. Toplamda 430 dönüm arazi üzerinde kurulu olarak yapılan santral, kurulu güç açısından Türkiye’ninen büyük güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor.

Yapımında 200 kişiye istihdam sağlanan santral, 9 ayda tamamlanmış. Yüksek teknolojik alt yapıya sahip santralde Online Scada sistemi kullanılıyor. Bu sayede üretimin her aşaması ve verimliliği anlık olarak sürekli takip edilebiliyor.


Kullanılan panellerin verimlilik oranı %16.5 seviyesinde olan panellerin tamamı hizmete girdiğinde yılda ortalama 30 bin megavat saat elektrik üretilebilecek. İlk fazı tamamlanan ve hizmete hazır olan santral, 18.5 MW kapasiteye sahip. Henüz bitirilmeyen kısım da devreye alındında toplam kurulu güç 22.5 MW’a ulaşmış olacak.  

Tekno Ray Solar tarafından gerçekleştirilen proje, 20 Milyon Dolar civarında bir maliyete ulaşmış. Nisan 2016 rakamlarına göre Türkiye’de lisanssız Güneş Enerjisi santrallerinde kurulu güç 358 megawatt seviyesine ulaşmış durumda. Aynı rakam Nisan 2015’te 64 megawatt seviyesindeydi. Yani bir yılda neredeyse alt katlık bir artış söz konusu.

donanım haber
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad