728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  16 Şubat 2017 Perşembe

  Stres Çocukları Depresyona Sürüklüyor


  Çocuk deyip geçmeyin, stres onları da etkiliyor.

  Çocuklarda zamanında müdahale edilmeyen stresin depresyon, anksiyete ve kaygı bozuklukları ile panik atak gibi ağır tablolara sebep olabileceğini söyleyen Psikolog Yasemin Kamalı, çocuklarda stres sorununu anlattı.

  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Stres sadece yetişkinleri değil, çocukları da olumsuz etkiliyor. Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan stres ve kaygı, ilerleyen yaşlarda ağır tablolara neden olabilir.

  STRES SORUNUNA ZAMANINDA ÇÖZÜM BULUNMALI 


  Bu stresler, zamanında müdahale edilmezse, sonraki dönemlerde depresyon, anksiyete ve kaygı bozuklukları ile panik atak gibi ağır tablolara sebep olabilir. Bu tablolar yetişkinliğe varmadan çocukluk yaşlarında da ortaya çıkabiliyor. Stresten ve kaygıdan kaynaklı dikkat dağınıklığı, kaygı problemleri, geceleri dişleri gıcırdatma, alt kaçırma problemlerine kadar birçok problemler yaşanabiliyor.


  KAYGIYI ARTIRAN NEDENLER YAŞA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR 


  Anne sütünden ayrılma dönemi çocuk için bir travmadır. Çünkü çocuk, anne sütünden ayrılmasıyla bireyselleşme dönemine girmiş oluyor. Tuvalet alışkanlığının kazanılması da çocuk için bir stres faktörü. Çocuklarda bu durumu engellemek yerine desteklemek ve teşvik etmek gerekiyor. Bu dönemdeki çocuklarda anne çocuk arasındaki iletişim çok önemli. Sağlıklı bir anne çocuk iletişimi olmadığında çocuk çok fazla duygu iniş çıkışları yaşamaya başlıyor. 


  ÇOCUKTA STRES YARATIYOR 


  Çocuklarınıza sınır koymaktan çekinmeyin. Çünkü sınır koymak, çocuğu engellemek değildir. Aksine sınır koymak çocuğun kendini güvende hissedebileceği bir alan oluşturmaktır. Sınırsızlık çocukta stres yaratan en büyük faktörlerden biridir. 

  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Stres Çocukları Depresyona Sürüklüyor Rating: 5 Reviewed By: Bora Arslantürk
  Scroll to Top