Falcon 9'u Tekrar Yeryüzüne İndirmeyi Başardılar - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

29 Mayıs 2016 Pazar

Falcon 9'u Tekrar Yeryüzüne İndirmeyi Başardılar


Roketleri yeniden yeryüzüne indirme konusunda çalışmalar yürüten SpaceX, Falcon 9 roketini 3. kez drone gemisine indirmeyi başardı.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Gelişen teknoloji ve ilerleyen bilim ile birlikte uzayın sırlarını çözmeye, önceden gördüklerimizin biraz daha ilerisine bakmaya başladık. Merakımızla doğru orantılı şekilde artan araştırma aşkımız, özel şirketlerin de uzay araştırmalarına dahil olmasını sağladı. Bu şirketlerden birisi olan ve Elon Musk tarafından yönetilen SpaceX, aylardır üzerinde çalıştığı yeniden kullanılabilir roket projesinde bir başarıya daha imza attı.

Görevlerde kullanılan roketlerin boşuna harcanmaması gerektiğini düşünen ve bu düşünceden yola çıkarak roketleri yeniden yeryüzüne indirmeyi kendine görev edinen SpaceX, Falcon 9 roketleriyle yaptığı denemelerde okyanusun ortasında bulunan drone gemilerine defalarca inmeye çalıştı. Üst üste 4 kere başarısız olmasına rağmen yılmayan ve denemelerine devam eden SpaceX, son gerçekleştirdiği denemenin ardından 3. kez başarılı iniş yaptıklarını açıkladı.

Tayland'a ait olan 3100 kilogramlık Thaicom 8 uydusunu yörüngeye bırakan Falcon 9, bu görevini sorunsuz bir şekilde tamamlamasının ardından drone gemisine iniş yaptı. İnişi, aşağıda bulunan hızlandırılmış videodan izleyebilirsiniz.

uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad