Mars Görevinde Şişirilebilir Alanlar Kullanılacak - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

24 Mayıs 2016 Salı

Mars Görevinde Şişirilebilir Alanlar Kullanılacak


​NASA, Mars Görevinde Şişirilebilir Alanlar Kullanmayı Hedefliyor

Uluslararası Uzay İstasyonu'na şişirilebilir alan eklemesi yapacak olan NASA, projenin başladığını bildirdi.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Yıllardır Dünya'nın yörüngesinde bulunan ve uzay araştırmaları için oldukça önemli bir konumda olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), NASA'nın hedefinde bulunan Kızıl Gezegen'e yapılacak yolculuk için önemli bir deneme gerçekleştirmek adına hazırlanıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun alanını arttırmak ve Mars görevine gönderilecek olan uzay araçlarını büyütmek adına araştırmalar yapan NASA, Bigelow Aerospace isimli şirket ile anlaşma yaptığını duyurmuştu. 

Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) adı verilen şişirilebilir alanları üreten bu şirket, şişirilmesinin ardından tam 6 kat büyüyebilen odacıklarından birisini Uluslararası Uzay İstasyonu'na göndermiş ve şişirme çalışmaları için geri sayımı başlatmıştı. Şişirmenin 26 Mayıs tarihinde, yani bundan iki gün sonra başlatılacağını bildiren NASA, bugün yapılacak olan basın toplantısında Bigelow Aerospace yetkilileri ile birlikte soruları cevaplayacaklarını açıkladı.Yapılacak olan basın toplantısından önce projenin planını ve aşamalarını kendi internet sitesi üzerinden paylaşan uzay araştırma kuruluşu, 26 Mayıs tarihinde başlayacak olan şişirme işleminin canlı olarak yayınlanacağını açıkladı. Şişirme işleminin hatasız bir şekilde tamamlanması durumunda 2 Haziran tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na eklenecek olan BEAM, tam 2 sene boyunca çeşitli testlere tabi tutulacak. Bu testlerle şişirilebilir alanın dış etkilere ne kadar dayanıklı olduğu ölçülecek ve cihazlar yardımıyla veriler toplanacak. 

Eğer toplanan veriler BEAM'nin astronotlar için uygun olduğunu gösterirse, NASA Bigelow Aerospace ile yeniden birlikte çalışacak ve Mars görevinde kullanılması için şişirilebilir alanlar üretilecek.

webtekno

uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad