Fizik Kurallarına Meydan Okuyan Tek Pervaneli Drone - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

8 Mayıs 2016 Pazar

Fizik Kurallarına Meydan Okuyan Tek Pervaneli Drone


''Bir drone ile hem fiziğin hem de matematiğin dibine nasıl vurulur?'' sorusunun cevabı yeni nesil drone; Monospinner.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Drone'lara quadcopter dendiğini sık sık duymuşsunuzdur. Bunun sebebi, drone'ların dörtlü pervane sistemine sahip olması olarak açıklanabilir (tabi ikili ya da altılı pervane seçeneklerinde olanları da mevcut).

Ancak ETH Zurich Dinamik Sistemler ve Kontrol Enstitüsü'ndeki araştırma ekibi, yeni nesil uçan cihazları ile drone tanımını bambaşka bir boyuta taşıyacak tasarıma imza atmayı başardı.

Monospinner olarak adlandırılan ve ''varolan en basit, kontrol edilebilir uçan cihaz'' şeklinde lanse edilen bu yeni tip drone, sadece 1 pervaneye sahip ve çalışma prensibi olarak adeta fiziğin sınırlarını zorlamakta. Normal bir drone'a oranla hem ağırlık merkezi, hem de havada kalma konusunda uyguladığı itme kuvveti açısından çok farklı olan Monospinner, normal drone'lar gibi durduğu yerde kalkış gerçekleştiremiyor. Drone'u uçurmak için önce fıtlatmanız gerekiyor.

Monospinner henüz prototip aşamasında. Geliştiren ekibin bu drone'u satışa sunup sunmayacağı ise henüz bilinmiyor.uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin


Get it on Google Play

Post Top Ad