9 Yaşanabilir Gezegen - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

11 Mayıs 2016 Çarşamba

9 Yaşanabilir Gezegen


NASA’dan Tarihi Keşif: 9 Yaşanabilir Gezegen Bulduk

NASA’ya ait Kepler Uzay Teleskobu’nun uzayda 1284 gezegen bulduğu, bunlardan 9 tanesinin ise yaşanabilir bölgede olduğu açıklandı.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bünyesinde faaliyet gösteren uzay teleskobu Kepler, 1284 gezegen buldu. NASA’nın açıklamalarına göre en büyük görevlerinden bir tanesinin Dünya’ya benzeyen gezegenler bulmak olan Kepler Teleskobu, Güneş sistemi dışında kalmış 1284 gezegenin varlığını tespit etti.

Bu zamana kadar 5 bin gezegenin keşfedildiğini belirten NASA, bu gezegenlerden 2325’ini Kepler’in keşfettiğini açıkladı. Ayrıca bu gezegenlerin 550 tanesinin küçük ve Dünya’nınkine benzer doğal arazi koşullarına sahip olduğu belirtildi. 


Kepler’in ilk görevi, Güneş sistemi dışındaki 5 bin gezegeni inceledikten sonra 2012 yılında sona ermiş, yeni görevi K2 ise 2014 yılında başlamıştı. K2,  Kepler'in sönük kırmızı cüce gezegen etrafında yaşanabilir gezegenleri keşfetmesi için NASA tarafından 16 Mayıs 2014 tarihinde onay alan bir görevdi. Kepler’in bulduğu 9 yaşanabilir gezegen de bu görev sırasında keşfedildi.

webtekno

uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad