728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  15 Nisan 2016 Cuma

  Yok Artık: Görünmez Tren


  Yok Artık: Japonlar Görünmez Tren Yapıyorlar!
  Japonlar, en geç 2018 yılına kadar Tokyo’da görünmez trenlerin hizmete girmesini planlıyorlar.

  Dünyadaki ‘yapılmayanı yapma’ misyonunu -özellikle teknoloji anlamında- yıllardır üstlenen ülke konumundaki Japonya, yine ağzımızı açık bıraktıracak bir teknolojik ürünü hayata geçirmek üzere. 


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  En geç 2018 yılına kadar Tokyo’da hayata geçirilmesi planlanan treni, ülkenin birçok ödül kazanmış mimarlarından Kazuyo Sejima tasarlamış. Newsweek’in aktardığı bilgilere göre hem kırsal kesimde hem de şehir merkezinde hizmet sağlayacak olan trenin yapımında yarı yansıtıcı ve yarı saydam malzemeler kullanılmış. ‘Trenle birlikte Chichibu Dağları’ndan Tokyo’nun merkezine doğru seyahat etmenin iyi olacağını düşündüm’ diyerek saydam trenle ilgili görüşünü belirten Sejima, 1995 yılından beri Ryue Nishizawa ile kurduğu SANAA mimarlık firmasında iş hayatını sürdürüyor.


  Sejima, Seibu Grubu’nun 100. yıldönümü için trenin tasarlanması konusunda görevlendirilmiş. Bu grup, Tokyo ve Saitama şehirlerinin çevresinde faaliyet gösteren Seibu Demiryolları’nın da sahibiymiş. 

  Şu an için trenin hızı ve şehrin tam olarak hangi bölgelerinde hizmet vereceği belli değil. Muhtemelen önümüzdeki yıldan itibaren somut bilgilere ulaşmaya başlarız. 

  webtekno
  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Yok Artık: Görünmez Tren Rating: 5 Reviewed By: Bora Arslantürk
  Scroll to Top