728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  22 Nisan 2016 Cuma

  İlk Kez Kara Delikten Çıkan Bir Şey Görüntülendi!


  ​NASA İlk Kez Kara Delikten Çıkan Bir Şey Görüntüledi!

  Kara delikler hakkında bütün bildiklerimizi değiştirebilecek, son derece önemli bir olay yaşandı.
  Kara deliklerin etrafında bulunan her şeyi ölümüne içine çektiğini, yoluna çıkan şeylerin ondan kurtulamadığını bilmeniz için bilim konusunda çok derin bilgilere sahip olmanıza gerek yok. Ancak benzer durum tersi olduğunda işler biraz garip olabiliyor. NASA için bile...


  NASA'nın Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR)'ınn da aralarında bulunduğu uzay teleskopları, ilk kez süper kütleli bir kara delikten bir şeyin dışarı çıktığını ve büyük bir X-ray enerji dalgası yaydığını gözlemledi. 


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Peki NASA'nın gözlemlediği bu şey tam olarak neydi? Konuyla ilgili açıklama yapan Saint Mary's University'de görevli bilim adamlarından Dan Wilkins, bu durumun NASA açısından büyük kütleli kara deliklerin sahip olduğu muazzam enerjiyi anlamada son derece önemli olduğunu söylemekte.


  NuSTAR baş araştırmacısı Fiona Harrison, ''gizemli'' olarak adlandırdıkları bu enerji kaynağının kara deliğin büyüklüğü ve yapısı hakkında önemli ipuçları sunacağı belirtmekte. Tabi yine de bu durumun nasıl ve neden olduğuna dair bir bilgi mevcut değil. Neyse ki bu kara delik bize hala 324 milyon ışık yılı uzaklıkta (yani bize bir şey olmaz, merak etmeyin).

  Kaynak: Blastr

  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: İlk Kez Kara Delikten Çıkan Bir Şey Görüntülendi! Rating: 5 Reviewed By: Bora Arslantürk
  Scroll to Top