Hayatın Her Alanında Olduğu Gibi Teknolojide de Dayatma - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

29 Nisan 2016 Cuma

Hayatın Her Alanında Olduğu Gibi Teknolojide de Dayatmaİnsanlık tarihini az çok hepimiz biliriz, okulda doğru yanlış bir şeyler öğretilmiştir ve kabaca belli bir oranı da doğrudur. Günümüzdeki yaygın toplum yapısını ve sosyal- hukuki durumu geçmişle kıyaslayarak betimlerken en büyük vurgulardan biri mevcut haldeki özgürlüklerdir.

Özgürlük denince; mesela arabanızla binlerce km yapabilmek, telefonunuzda istediğiniz arayüzü yükleyebilmek, artan imkanlar ile kısa sürede ve belki de eskiden hayal dahil edilemeyecek işler, eğlenceler, bilgilenmeler de akla geliyor.

Tüm bu imkan artışına rağmen pek gerçekte ne kadar özgürüz?

Bir çok şeyi aslında pek de seçemiyoruz.

Kaçımız istediği işi yapıyor?

Peki ne kadar eğlenmeye, gezmeye vaktimiz kalıyor?

Üzerimizde onlarca , yüzlerce hatta binlerce toplumsal rol var ve aslında pek de özgür değiliz.

Fikir tartışması bile yapılamıyor, zira bir taraf tutmaya mecbur bırakılıyorsunuz. Bir şeyi , bir grubu, bir yapıyı eleştirdiğiz zaman taraftarları tarafından linç ediliyorsunuz.

Bir şey şiddetle savunuluyor, sonra bir bakıyorsunuz kısa süre sonra tam tersini aynı kişi , grup veya yapı savunabiliyor ve bu durumdaki çelişki de gayet güzel süslü cümleler ile savunulabiliyor.

Enteresan bir devirdeyiz.

Japonyaya atılan ve iki şehrin yok olmasına sebep olan , çoluk çucuk bebek yaşlı sivil yüzbinlerin ve yıllar süren etkisi ile belki de milyonların hayatını mahveden atom bombaları bile savunulabiliyor.

Kesilen kafalar, havaya uçurulan hayatlar, omurgasızlık, çelişkiler ..... kısacası temeli yalan, dolan ve menfaat olan algı çalışmaları....

Benzeri bu yaygın durum teknolojide de geçerli ve belki teknolojinin çok daha hızlı ilerlemesinin önünde de kocaman bir engel.

Android işletim sistemi ile ios karşılaştırılır iken en önemli argümanlardan biri androiddeki özgürlük idi.

Zira androidde pek çok şeye müdahele edebilir, değiştirebilirken ios da launcher dediğimiz işletim sisteminin arayüzü bile değiştirilemiyordu.

Ama gün geçtikçe aynı kısıtlamalar androide, windowsa da gelmeye başladı.

Daha bugün dikkatimi çeken birşey;

Windows 10 kullanan ve gereksiz dayatmalarını defalarca de eleştirmiş biri olarak pek de microsoftun (kısaca ms denilecek) edge tarayıcısını kullanamadım. Uzun süre aradan sonra bugün kullanayım dedim; 

Adres çubuğunda biliyorsunuz arama yapılabiliyor ve de epey bir pratiklik sağlıyor ve ben de kendi yazdığım sıfırdan matematik eğitim seti ile ilgili aramalarda ne durumda olduğumu öğrenmek için önemli bir kelime dizisi olan "matematik öğrenmek" kelimelerini aramak istedim ve yandex arama motoru çıktı ki bana göre hiç bir arama motoru google kadar başarılı değil. Bunu üzerine ms edge tarayıcısı ayarlarına girdim ve varsayılan arama motorunu değiştirmek için baktığımda yandex ve bing arama motorlarını silemediğimi ve listede google arama motoru da olmadığını gördüm.

Yaw arkadaş benim tamamen keyfime kalması gereken arama motoru seçeneklerine neden karışırsın? Bırakın ben istediğim arama motorunu sileyim, kaldırayım istediğimi de ekleyeyim.

Sonra da ms firması neden edge başarısız diye araştırmalar yapsın. Alın size en büyük sebep dayatmacılık.

Ben de google.com.tr ye girip mecbur aramamı oradan yaptım, çünkü yandex ile saçma sapan sonuçlar geliyordu ve benim için de önemli olan zaten google daki sıralama idi.

Edge ile google arama motorunda gezinirken bir baktım ki sağ üstte bir pop up pencere " daha iyi bir tarayıcı da sayfayı açmak ister misiniz?" veya benzer bir yazı:)

Yani google kendi arama motoruna edge ile girdiğimi tabi ki anlıyor ve diyor ki bu tarayıcı iyi değil sen gel bizim chrome u kullan:)

Bu da google ile ms arasındaki savaşı gösteriyor aslında.

Apple kısıtlamalarını gevşetirken bir bakıyorsunuz android cephesindeki markalar kısıtlama üzerine kısıtlama getiriyorlar. Eğer root yetkisine sahip olmaz garanti kapsamı dışına çıkmazsanız onlarca belki de hiç bir zaman kullanmayacağınız programı silemiyorsunuz ve son derece ciddi paralar vererek kullandığınız cihaz da adeta misafir hesabı ile oturum açıyorsunuz.

Bu programlar arasında bazı markalarda Türkiyeden gazeteler bile sistem uygulaması içine girmiş.

Yaw arkadaş ben kullanmak istemiyorum, binlerce lira para veriyorum ama sen okuyacağım gazeteye bile karışıyorsun, silinemeyen bu uygulamalar ve arka plandaki hizmetleri her telefonun performansını düşürüyor hem de pilini tüketiyor.

Bu dayatmacı yaklaşımın son derece yanlış olduğunu düşünenlerdenim ama bunları da savunan çok. 

Toplumun her alanındaki bu dayatmalar, senin yerine karar vermeler, senin iradeni yok saymalar yine her alanda savunucu da buluyor.

Bora Arslantürk

Post Top Ad