SSD Fıyatları Düşüyor - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

4 Mart 2016 Cuma

SSD Fıyatları Düşüyor

Mekanik disklere göre çok daha iyi bir PC deneyimi vadeden SSD'ler, gün geçtikçe ucuzlamaya devam ediyor. Son dönemde SSD fiyatlarında ciddi bir düşüş görülüyor.


AYDA 17 TL YE MATEMATİK SORUNUNUZ BİTSİN

SSD'ler belki de PC kullanıcıları için son dönemde görülen en önemli geliştirmelerden biri.

Çünkü mekanik disklere göre çok hızlı bir performans sunan SSD'ler sayesinde hem işletim sisteminin açılış hızı inanılmaz kısalıyor hem de SSD'ye kurulan uygulama performansında ciddi artış görülüyor.
SSD fiyatlarında önemli düşüş
İlk çıktığı zamanlarda her yeni teknoloji gibi pahalı fiyatlarla karşımıza çıkan SSD'ler, 2012 yılından bu yana sürekli ucuzlama ivmesi gösteriyor.

DRAMeXchange verilerine göre MLC tabanlı SSD fiyatları yılın ilk çeyreğinde %10 ila %12, TLC tabanlı SSD fiyatları ise %7 ila %12 oranında ucuzladı.

Yurtdışı fiyatlarına göre 128 GB'lık bir SSD şu anda 38 dolar ila 49 dolar arası bir fiyatta bulunabiliyor.

250 GB SSD modelleri ise 50 dolar ila 81 dolar arasında değişiyor. Bu düşüşe rağmen tabii ki GB başına düşen maliyeti hesaplarsanız HDD'lerin SSD'lere oranla 4 kat ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak performans ve dayanıklılık tarafında SSD'lerin çok daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek.
2016 ila 2022 arasında 250 GB ile 500 GB kapasliteli SSD modellerinin yaygınlaşması bekleniyor. Gün geçtikçe yüksek kapasiteli SSD'leri bile uygun fiyatlarda bulabileceğiz ve böylece belki de yavaş yavaş mekanik disklerin sonunu göreceğiz.

kaynak:http://shiftdelete.net/ssd-fiyatlari-dusuyor-69366

Post Top Ad