728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  24 Mart 2016 Perşembe

  Ceres'in Gizemli Parlayan Noktası


  Ceres'in Gizemli Parlayan Noktasının En Net Fotoğrafları Çekildi
  Cüce gezegen Ceres'in üzerinde bulunan gizemli parlak nokta, yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla görüntülendi.
  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin birçok gizemi barındırdığını ve açıklanamayan bazı yanlarının olduğunu keşfettik. Güneş Sistemi'nin en gizemli gezegenlerinden birisi olan (aslında cüce gezegen) Ceres, şu an bilim adamlarını en çok meraklandıran gizemlerden birisine sahip.


  MATEMATİK ARTIK SORUN DEĞİL

  Birçok fotoğrafı çekilen Ceres'in üzerinde bulunan bir cisim / yer şekli, cüce gezegenin parlamasını sağlıyor. Güneş'ten oldukça uzakta olan ve yüzeyinden dolayı ışığı iyi bir şekilde yansıtamayan Ceres'in bu gizemli noktası o kadar parlak ki 2003 senesinde Hubble'ın uzaktan çektiği fotoğraflarda bile Ceres'in parlak noktasını görebilmek mümkün.


  Bu noktanın neden parladığını ve bu parlaklıkta neyin bulunduğunu bilmeyen bilim adamları, Ceres'in parlak noktasını gördükten sonra gezegene bir uzay aracı gönderdiler. Yaklaşık 10 sene önce gönderilen ve Ceres'in parlak noktasını görüntülemesi adına üstün teknolojiyle donatılan "Dawn" isimli uzay aracı, Ceres'in parlayan noktasının şu ana kadar çekilmiş en net fotoğraflarını yayınladı. Bu fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi parlak nokta buzlardan oluşmuş dev bir yığına benziyor ancak bazı bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre o noktada bulunan buz kütlesinin her noktaya ışığı yansıtabilmesi imkansız.


  Dawn'ın Ceres yüzeyinden yaklaşık 400 kilometre yukarıdan çektiği bu fotoğraftaki parlak noktanın ne olduğunu anlayabilmek adına çalışmalar yürütmeye başlayan bilim adamları, parlak noktanın aslında bir kraterin içerisinde birikmiş olan maddelerden oluştuğunu keşfetti. "Occator Crater" olarak adlandırılan bu noktadaki parlaklığın hala hangi maddeler tarafından oluşturulduğu bilinmiyor fakat fotoğraflara göre yorum yapan bilim adamları, bunun büyük bir ihtimalle tuz kütlesi olduğunu söylüyor.

  Ceres'i araştırmaya devam eden NASA, kendi sayfası üzerinden okuyucularına "Ceres'in parlak noktasındaki şey nedir?" sorusunu yöneltti. Aynı soruyu ben de sizlere yöneltmek istiyorum. Ceres'in parlayan noktasında tuz kütlesi olabileceği söylendi ancak bu şimdilik sadece bir tahmin. Sizce bu gizemli noktanın parlama sebebi nedir?

  webtekno
  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Ceres'in Gizemli Parlayan Noktası Rating: 5 Reviewed By: bora arslantürk
  Scroll to Top