728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  23 Mart 2016 Çarşamba

  Buzulları Mikroplar Eritiyor


  Buzullarda Yaşayan Mikropların Buzulları Erittiği Keşfedildi

  Buzullarda yaşayan bir mikrop türünün salgıladığı madde, buzulların erimesine neden oluyor ve su seviyesini yükseltiyor.

  MATEMATİK ARTIK SORUN DEĞİL

  Bilim adamları buzulların erimesinde mikroskobik canlıların da parmağının olduğunu keşfettiler. Aberystwyth University'de görevli olan araştırmacılar, bu keşifle ilgili bilgileri bugün düzenlenen Microbiology Society’s Annual Conference'ta paylaştılar.

  Aslında mikropların atmosferi ısıttığını yeni öğrenilen birşey değil ancak bilim adamlarının paylaştığı bilgilerde bahsedilen "Phormidium" isimli mikrop türünün gezegeni ısıtma işlemi çok daha farklı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu tür mikroplar besinlerini ışıkla işliyorlar, yani fotosentez yapıyorlar. Bu mikroplar Güneş'ten gelen ışığı aldıkları zaman toza veya kirlilik yaratan herhangi birşeye tutunarak "cryoconite" isimli bir madde üretiyorlar. Cryoconite sayesinde üzerinde bulunduğu buzu karartan ve o noktanın daha fazla ışık almasını sağlayan mikroplar, buzların bu noktalarını eritiyorlar. Cryoconite isimli madde, buzun ışık yansıtma oranını %20'ye kadar düşürebiliyor. Bu da buzun %20 daha fazla Güneş ışığına maruz kalması anlamına geliyor.  Araştırma ekibinin başında bulunan Dr. Arwyn Edwars: "Mikroplar ekosistem mühendisliği yapmaya elverişli canlılar. Buzullarda ve kutuplarda yaşayan canlılar küresel ısınmayla birlikte yaşam alanlarını büyütüyorlar ve birey sayılarını arttırıyorlar. Bu canlılardan birisi olan mikroplar, buzulların erimesini kötü yönden etkiliyor ve erimeyi hızlandırıyorlar. Uzun vadede ele almamız gereken bu sorundan dolayı bir gün bütün buzullar eriyebilir ve buzullarda yaşayan canlı çeşitliliği tamamen sonlanabilir."

  Kaynak: Gizmodo

  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Buzulları Mikroplar Eritiyor Rating: 5 Reviewed By: Bora Arslantürk
  Scroll to Top