Hem Esnek , Hem de Ağırlığının 1000 Katını Kaldırabilen Madde - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

11 Şubat 2017 Cumartesi

Hem Esnek , Hem de Ağırlığının 1000 Katını Kaldırabilen Madde


Ağırlığının 1000 katını kaldırabilen esnek madde keşfedildi.

Bilimkurgu filmlerindeki gibi bir madde artık gerçek.

MATEMATİK ARTIK ÇOK KOLAY

University of Rochester'da görevli olan araştırmacılar, son teknolojiyi kullanarak bilim-kurgu filmlerinde karşılaştığımız süper dayanıklı maddelerden birisini üretmeyi başardılar. 

Hem esnek olan, hem de ağırlından 1000 kat daha fazlasını kaldırabilen bu yeni madde, sıradan bir lastik gibi görünmesine rağmen son derece sağlam.Esnek ve dayanıklı olmasının yanı sıra "şekil hafızası" özelliğine de sahip olan bu madde, ilk şeklini her zaman koruyor. Şekil hafızası, maddelerin zamanla özündeki şekillerine dönmesini sağlayan özel bir teknoloji. 

Oldukça zor bir üretim aşamasına sahip olan bu maddeler, şekilleri ne kadar çok değişirse değişsin, ilk şekline kendi kendine geri dönebiliyorlar. 

Maddenin şekil hafızası özelliğini vücut ısısıyla, yani yaklaşık 35 dereceyle tetiklemek adına ayarlamış olan bilim adamları, yeni üretilen bu maddenin tıpta dikiş ipi olarak kullanılabileceğinden ve vücut ısısıyla temas etmesiyle birlikte orijinal şekline geri dönebileceğinden söz ettiler. 

Böyle bir maddenin ameliyatlarda kullanılması, en zorlu operasyonların bile (özellikle atardamar yırtıklarının) başarıyla tamamlanmasını sağlayabilirdi.Bu maddenin şekil hafızası özelliğinin farklı sıcaklıklarda da aktifleşebileceğinden bahseden kimya mühendisi Mitch Anthamatten, bu maddenin ilerleyen senelerde yapay deri üretmek için kullanılabileceğine dikkat çekti.

Bilim hızla ilerliyor bakalım daha neler göreceğiz.


Post Top Ad