728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  12 Ocak 2017 Perşembe

  360 TB veri taşıyan cam disk!


  360TB'a kadar veri taşıyabilen, üstelik neredeyse hiç bozulmayan bir disk geliştirildi!  Yakında devasa boyuttaki verilerinizi yedekleme işi çok daha kolay hale gelebilir. Southampton Üniversitesi'nden bilim adamları, neredeyse "sonsuza" kadar dayanan bir optik disk ürettiler.


  MATEMATİK ÖĞRENMEYEN KALMAYACAK!!!

  Verileri çok yüksek hassasiyete sahip lazerle cam disk üzerine yazan teknoloji, bir disk üzerine 360TB'a kadar veri yazabiliyor. Diskler çok yüksek sıcaklıkta sağlamlığını koruyabildiği gibi, bilim adamlarının iddiasına göre 13,8 milyar yıl raf ömrüne sahipler. 

  Magna Carta, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi gibi insanlık için önem taşıyan metinler, şimdiden disklerde saklanmaya başladılar bile.   Bilim adamları, yeni optik formatın kütüphanelerde ve arşivlerde devasa boyutlardaki veriyi kalıcı olarak saklamak üzere kullanılabileceğini söylüyor.

  Yeni optik diskin en önemli dezavantajı ise üzerine tekrar yazmaya izin vermemesi. 

  Belki de daha önemlisi, verileri bu şekilde depolamanın maliyetinin açıklanmamış olması. 

  Yine de bilim adamları, teknoloji firmalarını ikna ederek diski yaygınlaştırabileceklerine inanıyorlar.

  Ama tabi bir şeyin keşfedilmesi ile günlük hataya girmesi aynı şey değil.


  Zira eldeki teknolojini satılması, üretilmiş olanların bitmesi, kar zarar hesapları....


  Firmalar için en öenmli şey kar olduğundan daha güzeli icad edilse bile kullanıma sunulması uzun zaman alabiliyor.
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  1 yorum:

  1. Veriler hızlı yazılması marifet görmüyorum...en dandik bir bilgisayarda dahi windowsun boardtaki tüm köprüleri kendi başına kurup o dandik bilgisayarda bile yol alabilecek disk benim için en süper disktir.Bana göre diskin içinde her bilgisayarla donanımsal olarak iletişim kuran yapay bir zeka gibi otomatik kurulum yapıp o bilgisayarda en üst performansı sağlamayı bilen disk en süper disktir.Veriyorsun 700 lira kapasite yüksek bir disk alıyorsun kendi bilgisyar dışında bir ortamda fısladığını görüyorsun.Çözüm diskin içinde otomatik kurulum sağlayan işletim sisteminin ihtiyacı olan herşeyi sağlayıp kurabilecek yapay bir donanım tanıyan sistem.

   YanıtlaSil

  Item Reviewed: 360 TB veri taşıyan cam disk! Rating: 5 Reviewed By: Bora Arslantürk
  Scroll to Top